Home

UNIQUE INTERACTIVE AND IMMERSIVE LIGHT INSTALLATIONS

Menu
  • Facebook
  • Vimeo
  • MySpace

Biosphere & INITI at the PLANETARIUM 8K (UPCOMING SHOW: Twice in a month until end of 2022 at Planetarium Praha)

Journalist feedback: http://thecreatorsproject.vice.com/blog/initi-biosphere-norway

An exclusive performance of the Norwegian ambient music legend Biosphere happened to be the top performance of this year’s festival Spectaculare. The performance was in an unusual space – Prague’s Planetarium, complemented by full dome projections by visual artists Dan Gregor and Dalibor Cée from Initi Visuals Studio (ex The Macula).

It was approximately a one hour long performance that was built on Biosphere’s albums Patashnik, Cirque and Substarta and had a truly “spectacular” backdrop as full dome projections created in 8K with the total length of approx 60min. Music production with the visual component merged into one complex experience. The project had amazing reviews and 3 completely sold out performances in one day.

Music: Geir Jenssen / Biosphere.no
Visuals: Dan Gregor, Dalibor Cée / Initi.org
Production: Josef Sedloň / Radio 1

____

Hlavní hvězdou letošního ročníku festivalu Spectaculare se stalo exklusivní vystoupení norské legendy ambientní hudby Biosphere v netradičním prostoru pražského planetaria, doplněné o fulldome projekci autora Dana Gregora a Dalibora Cée z výtvarného studia Initi Visuals (ex The Macula).

Zhruba hodinové vystoupení bylo postaveno na Biospherových albech Patashnik, Cirque a Substarta a mělo vskutku “spektakularní” kulisu v podobě fulldome projekce vytvořené v rozlišení 8K a celkové stopáži cca 60min. Hudební produkce s vizuální složkou se spojily v jedno a umožnily volný průchod plnému soustředění na program coby komplexní záležitost. Nadšené ohlasy a 3 vyprodané vystoupení v jeden den volá po opakovaní něčeho podobného.

 

 

By: |February 5, 2015|Categories: |