Home

UNIQUE INTERACTIVE AND IMMERSIVE LIGHT INSTALLATIONS

Menu
  • Facebook
  • Vimeo
  • MySpace

Vyjádření k rozpadu výtvarného sdružení The Macula

[English version]

!UPDATED! 27. července, 2017

Rozhodnutí Úřadu Průmysl. Vlastnictví, které zamítá snahu protistrany registrovat si pouze na sebe ochrannou znamku “MACULA”!

19453193_10211365531591709_4282388591321803496_o

 

Moje spolupráce s Amarem Mulabegovičem začala  v roce 2009  a od té doby se také datují veškeré práce našeho společného projektu The Macula. Od začátku jsme mezi sebou měli jasnou dohodu, že vše kolem skupiny patří nám oběma a to rovným dílem. Jako tvůrčí dvojice jsme spoluvytvořili více jak 20 unikátních realizací projekčního mappingu významných budov téměř po celém světě, jejichž záznamy na internetu zhlédly milióny lidí. Během působení ve skupině The Macula jsem se zabýval tvůrčí činností, která u mě byla vždy na prvním místě – byl jsem autorem či spoluautorem nejvíce projektů v našem portfoliu. Snažil jsem se skupinu posouvat i pouze osobními projekty, experimenty a poznatky v oblasti environmentální projekce a AV instalací, jež jsem pod hlavičkou Maculy vytvářel (Archifon, Antikódy, Radar … ). Vše v nejlepší víře rozvíjet naši společnou věc. Snad se nepletu, že to byla právě kreativita, která tuto skupinu po světě proslavila.

Na začátku prosince roku 2014 však naše spolupráce s Amarem náhle skončila a nutno říci, že z mé strany nedobrovolně.

Za mými zády a tedy bez mého vědomí byl nejdříve přesunut a přeheslován hosting našeho webu. Následovalo zamezení mého přístupu do naší společné emailové schránky info@themacula.com, kam chodily veškeré Vaše reakce a nabídky na novou práci, dále došlo ke snaze registrovat naší ochranou známku, smazání mého účtu z facebookové stránky a nakonec i znepřístupnění mého osobního mailu dan@themacula.com. Jediné, co mi tak z tohoto vztahu zbylo, je účet na vimeo.com, a to jen díky tomu, že jsem jej založil, udržoval a financoval.

Všechna tato optaření proti mě byla vyvrcholním častých dohadování se o tom, co vlastně Macula je – jestli jsme umělecká skupina, volné sdružení nebo firma. Jelikož mezi námi panovala v této záležitosti neshoda, tak jsem hájil variantu, aby náš vztah měl od začátku právní rámec. Amar mě vždy ubezpečoval, že to zatím není potřeba, že si musíme věřit a že vlastně vůbec nemusím mít obavy, protože Macula jsme hlavně my dva, a kdyby se něco stalo, tak končíme všichni.

Bohužel, po naší poslední společné práci pro festival Glow v holandském Eindhovenu se vše vyostřilo a názorové rozepře zejména na naše další společné pokračování nabíraly na intenzitě. Amar nechtěl přistoupit na mé požadavky o již nutnosti ošetření našeho letitého vztahu právním rámcem, vzhledem k okolnosti s utajovaným přesunem našeho webu a dokonal to, co zřejmě už měl v plánu – ze dne na den zpochybnil naší dohodu o společném vlastnictví jména The Macula a přivlastnil si následnými kroky vše, co jsem roky spoluvytvářel.

Tato událost a poznání takové míry bezohlednosti u zdánlivě blízkého člověka odstartovala u mě celkem smutné životní období. Ztratil jsem nejen práci a kontakty, ale tato událost také nepříjemně zamotala vztahy mezi našimi společnými kamarády a známými. Nejsmutnější na tom všem je, že si to takto rozhodl člověk, kterému jsem celou tu dobu důvěřoval a patřil dlouhá léta do okruhu mých nejbližších.

Snaze dohodnout se a vyřešit to mezi námi smírčí cestou jsem věnoval hodně času, doufal jsem, že se Amar umoudří, proto jsem zatím nepodal ani žádnou žalobu. Ale neochota cokoliv se mnou řešit, mě pouze utvrzuje v tom, že jsem byl podveden vědomě, že celá záležitost byla předem připravena a čekalo se jen na vhodný okamžik. Proto mě bohužel nezbývá nic jiného, než se bránit a domáhat spravedlnosti soudní cestou.

Všem těm, kterým takové jednání stejně jako mě nepřijde v pořádku, jakkoliv se mě zastali a dokonce přestali za těchto okolností nadále spolupracovat na projektu Macula jsem velice vděčný a tímto jim děkuji za pomoc, moc si toho vážím. Naopak ostatní, kteří byli nově najati na naše místa můžu pouze varovat, aby se jim nestalo to samé.

Teď začínám takřka od znova, budu dělat maximum, aby jsem zůstal u započaté práce a rozvíjel tak nadále médium projekce, jako základní výrazový prostředek mé práce a kombinoval ho např. s různými interaktivními principy. Věřím, že na pozůstatcích toho opravdu kreativního jádra Maculy, spolu s hudebníky doplněné o další výtvarníky a techniky, se pod novým sdružením INITI.org podaří znovudosáhnout toho, co se nám nyní pokouší vzít.

Pokud budete mít jakékoliv komentáře nebo dotazy pište mi, prosím, na daniniti(at)gmail.com

Dan Gregor, INITI.org 5. 10. 2015, Praha

 

The Macula portfolio do roku 2015:

WebArchive

Street for art I. a II., Prague / 2009 / Authors: Dan Gregor, Amar Mulabegovic, Jan Šíma
Aeroport, Karlovy vary / 2009 / Authors: Dan Gregor, Amar Mulabegovic, Jan Šíma
Aichi, Prague / 2009 / Authors: Dan Gregor, Petr Krejčík / Sound: W3R
Super Manace, Prague / 2010 / Author: Dan Gregor, Amar Mulabegovic, Petr Krejčík
Modrovous, Prague / 2010 / Author: Jonáš Strouhal
IFF, Karlovy Vary / 2010 / Authors: Dan Gregor, Amar Mulabegovic / Sound: DataLive
Salem Water (music video) / 2010 / Author: Jan Šíma
600 years, Prague / 2010 / Authors: Dan Gregor, Amar Mulabegovic / Sound: DataLive
NML, Liverpool / 2011 /  Author: Dan Gregor / Sound: Ondřej Skala
Luminous Flux, Liverpool / 2011 /  Authors: Dan Gregor, Amar Mulabegovic
Archifon I., Olomouc / 2011 / Authors: Dan Gregor, Tomáš Dvořák
The Sonar, Sharjah / 2013 / Authors: Dan Gregor, Amar Mulabegovic, Jakub Koníček / Sound: Ondřej Skala
Khora I., Torun / 2013 / Authors: Dan Gregor, Amar Mulabegovic / Sound: Ondřej Skala
Khora II., Prague / 2013 / Authors: Dan Gregor, Amar Mulabegovic / Sound: Ondřej Skala
Spectrum, Kutná Hora / 2014 / Authors: Dan Gregor, Amar Mulabegovic / Sound: Ondřej Skala
Bucur555, Bucurest / 2014 / Author: Amar Mulabegovic / Sound: Ondřej Skala
Stereo, Eindhoven / 2014 / Authors: Dan Gregor, Amar Mulabegovic / Sound: Ondřej Skala

By: |October 5, 2015|Categories: Uncategorized|